Основи здоров'я 9 клас
Цінність родини. Чинники міцної
родини.
Готовність до сімейного життя.
Мета: Розширити уявлення про родину та її цінність; формувати
поняття про чинники та ознаки міцної родини, роль родини у задоволенні потреб
людини, про готовність до сімейного життя; розвивати навички аналізу власної
готовності до сімейного життя, комунікативну компетентність, навички співпраці,
виховувати толерантність, відповідальне ставлення до сімейного життя.
Обладнання: музичний супровід, папір А-4, маркери, зошит, підручник, Конвенція ООН «Про права дитини»,
презентація.
Тип уроку:
комбінований.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
1.1. Привітання,
створення позитивного настрою (музика).
1.2. Перевірка
присутності учнів.
1.3. Перевірка
готовності учнів до уроку.
1.4.
Вправа «Лагідне ім’я».
-
Як до вас звертаються вдома, як до вас зверталися в дитинстві?
ІІ.
Актуалізація опорних знань
2.1.
«Фольклорна скарбничка». Перевірка індивідуальних домашніх завдань. (Обговорення
прислів’їв.)
Приклади
прислів’їв
1.
Вся родина разом, так і душа
на місці.
2.
До свого роду — хоч через
воду.
3.
Вразливе слово від
дітей гірш за болячку, бо не гоїться.
4.
При добрій годині — брати й
побратими, а при лихій годині — нема й родини.
5.
Рід великий, а пообідать
ніде.
1.
Рідня — серед дня, а як
сонце сховається, то й не родичається.
2.
Сімейний горщик завжди
кипить.
3.
Сім'я сильна, коли над нею
дах один.
4.
Сімейна злагода всього
дорожче.
5.
Своя хата - своя стріха;
свій батечко - своя втіха
6.
Своя хата не ворог, - коли
прийдеш, то прийме.
7.
Свій як не заплаче, то
скривиться, а чужий і не подивиться.
8.
У недружній родині добра не
буває.
9.
У рідній сім'ї і каша гуща.
10.
У сім'ї дружать – живуть не
тужать.
11.
У родині розлад, так і вдома
не радий.
12.
Хату руки держать.
13.
Все купиш, лише тата й
мами — ні.
14.
Всяка пташка своє гніздо
знає.
15. Хто
батька-матір зневажає, той добра не знає.
Запитання
до учнів:
—
Чому в народній творчості з давніх часів приділяється багато уваги родинним
стосункам?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Повідомлення теми уроку. (Цінність родини. Чинники міцної родини.
Готовність до сімейного життя.) слайд
3.2. Повідомлення мети
уроку (Розширити уявлення
про родину та її цінність; формувати поняття про чинники та ознаки міцної
родини, роль родини у задоволенні потреб людини, про готовність до сімейного
життя; розвивати навички аналізу власної готовності до сімейного життя,
комунікативну компетентність, навички співпраці, виховувати толерантність,
відповідальне ставлення до сімейного життя.)
слайд
3.3. Проблемні запитання. слайд
-
Чи достатньо самого кохання щоб родина була щаслива?
-
Чи готові підлітки до сімейного життя?
ІV. Етап засвоєння нових знань
4.1. Інформаційне
повідомлення «Сім’я та її функції»
Сім’я
— головний осередок суспільства. Вона відіграє надзвичайну роль у його
життєдіяльності — через фізичну й соціокультурну зміну поколінь забезпечує
можливість існування суспільства. У сім’ї створюється найбільше суспільне
багатство — людина. Тут вона народжується і формується як особистість. Це та
клітинка, з котрої розпочинається будь-яка держава. Немає країни без сім’ї,
сімейно-родинних відносин.
Без сім’ї
неможливе відтворення населення, його соціалізація і, нарешті, неможливе
утворення всіх інших соціальних інституцій. Саме рівень розвитку сім’ї разом з
характеромпраці зумовлюють суспільний порядок, за яким живуть люди в різних
державах, за різних історичних умов.
Водночас
функціонування сім’ї є результатом специфічних соціальних процесів, що
відбуваються в суспільстві. Отже, сім’я — це ніби проміжний стан між суспільством
та індивідом.
4.2. Спільне
обговорення функції сім’ї. слайд
1.
матеріально-економічна функція;
2. житлово-побутова
функція;
3. репродуктивна
функція;
4. комунікативна
функція (психологічний клімат у сім’ї);
5. виховна функція;
6. рекреативна функція
(вільний час, відпочинок).
4.3. Родинні цінності. слайд
- Родина є однією з
найважливіших життєвих цінностей. Лише у шлюбі людина найповніше себе
реалізовує як чоловік і жінка, голова родини і господиня, батько і матір.
Дружна родина завжди надихає, підтримує, допомагає, задовольняє фізіологічні,
соціальні і духовні потреби дітей.
- Яким же чином
родина задовольняє фізіологічні, соціальні і духовні потреби? (знайдіть
відповідь у підручнику).
Фізіологічні – мати й
батько створюють затишний дім, дбають про їжу, одяг.
Соціальні – дають
любов, повагу, належність до групи. Дитина вчиться спілкуватися, розв’язувати
конфлікти і будувати свої стосунки з батьками, братами, сестрами; засвоює
цінності й норми поведінки.
Духовні – знайомиться
вперше з прекрасним: кімнатні рослини, вишиті рушники, написані картини; тут
співають колискову, читають книжки, навчають народних ремесел; задовольняють
пізнавальні, естетичні потреби та
потреби в самореалізації.
4.4.
Мозковий штурм: «Складові щасливої родини»
Використайте
заготовку на дошці у вигляді «Сонця»(посередині на аркуші напис «Щаслива
родина» по колу вузенькі папірці у вигляді «промінців» учні по бажанню виходять
до дошки і кольоровими маркерами пишуть одне слово на промінчику, що для них щаслива родина).
4.5. Важливі
чинники міцної родини
- Лев Толстой писав: «Усі щасливі родини схожі одна на
одну, кожна нещаслива – нещаслива по-своєму». Це тому, що родинне щастя
ґрунтується на коханні і
важливих побутових та
життєвих навичках. Отже, для міцної сім`ї лише кохання замало, зокрема коли
подружжя не усвідомлює відповідальності своєї нової ролі. «Човен кохання розбився об побут», — сказав
поет. Таке нерідко трапляється через те, що подружжя не має важливих побутових
і життєвих навичок».
Робота в групах: звучить пісня «Родина»
«Домашні
обов'язки» та запропонуйте групам записати на стікерах 5-10 домашніх
обов'язків.
Групи по черзі
презентують і розподіляють обов'язки по категоріях: «Жіночі», «Чоловічі», «Спільні».
4.6.
Готовність до сімейного життя.
- У кожній країні є
закони, які визначають мінімальний вік укладання шлюбу. Який мінімальний вік
становить в Україні?
«Існують
закони, які обмежують мінімальний вік укладення шлюбу. В Україні він становить
18 років для хлопців і 17 років для дівчат. Однак далеко не всі
юнаки і дівчата готові до сімейного життя в такому молодому віці. Більшість молодих
людей ще не досягають біологічної, психологічної і соціальної зрілості».
Проведення анкетування «Психологічна
готовність до шлюбу»:
- Як Ви
вважаєте, сім'я і сімейні відносини важливіше дружби і приятельських
стосунків?
- Чи вважаєте Ви, що родина без дітей - дім без господаря?
- Чи впевнені Ви в тому, що турбота про повсякденні дрібниці буде
доставляти Вам задоволення?
- Можливе сімейне життя після зради?
- Поблажливі Ви до недоліків інших людей?
- Перебільшували Ви коли-небудь гідності коханих людей?
- Відверті Ви з партнером в розмовах про власні проблеми і недоліки?
- Вам простіше уявити своє майбутнє без кар'єри, ніж без сім'ї?
- Вашому партнерові не обов'язково бути трохи красивіше і розумніше?
- Ви не переводите розмову на іншу тему, коли мова заходить про дітей?
Якщо на більшу частину запитань Ви дали позитивну відповідь - прийміть наші
вітання. Це говорить про Вашу психологічну готовність до шлюбу.
Учні
по черзі продовжують фразу: «Я думаю, що вже готовий створити родину на ...
відсотків, тому що...»
V. Узагальнення
і систематизація знань
5.1. Цінність думок і порад із питань сімейного виховання видатного
педагога Антона Семеновича Макаренка не втрачають своєї актуальності до сих
пір:
"Правильне
виховання – це наша щаслива старість, погане виховання – це наше майбутнє горе,
це наші сльози, наша провина перед іншими людьми, перед усією країною".
Тому наступна вправа наштовхне на роздуми про те, які людські та родинні
цінності стануть фундаментом для побудови вашої майбутньої сім'ї.
5.2. Відповіді на проблемні запитання. слайд
VІ. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання:
-
опрацювати матеріал
щодо вивченої теми ст.116-121;
- створити родинний герб
-