6 клас Тема: Спілкування людей.
Засоби і навички комунікації
Мета: формувати поняття про комунікації.
Дослідити прогрес у розвитку засобів комунікації. Відпрацювати навички
спілкування: уміння говорити, слухати, встановлювати контакти з іншими людьми.
Виховувати соціальну свідомість.
"Якщо, слухаючи вас, дивляться вам в обличчя, реагують на ваші слова, погляд спрямований вам в очі - будьте впевнені: ви спілкуєтеся". М. І. Лісна
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.
Вчитель: Добрий день!Я дуже рада бачити вас усіх
красивими,бадьорими,здоровими.
Привітання дітей. Зроби комплімент.
Повторення правил групи.
Тренер просить учасників згадати, які правила роботи встановила і
використовує група, та уточнити, які з цих правил є правами, а які
обов’язками.
Правила роботи
Бути доброзичливим;
поважати інших;
говорити по черзі і по суті питання;
кожен має право на свою думку;
бути позитивним;
бути толерантним;
бути активним.
Обговорюється необхідність і корисність кожного правила.
Очікування: на аркушах паперу у вигляді зернинок учні записують свої
очікування від сьогоднішнього тренінгу. На дошці розмішене поле, на яке
учні висаджують свої зернинки.
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Прослуховування оповідання «Добре слово» (під музичний супровід).
Добре слово
В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося 5
років, вона тяжко захворіла: застудилася, почала кашляти й «танула» на очах.
До нещасної матері почали приходити родичі: Олині тітки, дядьки, бабусі,
дідусі. Кожен приносив щось смачне й поживне: липовий мед і солодке
коров'яче масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон із
курячого крильця. Кожен говорив: «Треба добре харчуватися, треба дихати
свіжим повітрям – і хвороба втече в ліси і на болота». Оля їла мед у
стільниках і солодке коров'яче масло, лісові ягоди і горіхи, перепелині яєчка
й бульйон із курячого крильця. Але нічого не допомагало – дівчинка вже
ледве вставала з ліжка. Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь
Опанас сказав:
- Чогось їй не вистачає. А чого – і сам не можу зрозуміти. Раптом
відчинилися двері. До хати ввійшла прабабуся Олі – столітня Надія. Про неї
родичі забули, бо багато років сиділа прабабуся Надія в кімнаті, нікуди не
виходила. Але почувши про хворобу правнучки, вирішила навідати її.
Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, узяла Олину руку у свою, зморшкувату і
маленьку, й сказала:
- Немає в мене ні медових стільників, ні солодкого коров'ячого масла, немає
ні свіжих лісових ягід, ні горіхів, немає ні перепелиних яєчок, ні бульйону з
курячого крильця. Стара я стала, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя
правнучко, один-єдиний подарунок: сердечне бажання. Єдине бажання
залишилось у мене в серці – щоб ти, моя квіточко, видужала й знову раділа
ясному сонечку.
Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке Олине
серце забилось частіше, щічки порозвішали, а в очах засяяла радість.
– Ось чого не вистачало Олі, - сказав дід Опанас. – Доброго слова.
Запитання до учнів
Що ж потрібно було Олі для того, щоб вона видужала?
Висновок. Так, дівчинці не потрібні були ні ласощі, ні інші продукти
харчування... Інколи, для того, щоб людина скоріше видужала, потрібна
увага до хворої людини, небайдужість...
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Виявлення рівня проінформованості.
Обговорення ситуації.
Прочитай ситуацію та варіанти поведінки.
Ти позичив другу свій улюблений диск, а він повернув його зіпсованим. Ти:
А. скажеш про це другові і попросиш купити тобі новий диск;
Б. нічого не скажеш і купиш новий диск сам;
В. позичиш у друга його улюблений диск і так само зіпсуєш його.
Яку манеру спілкування описано в кожному з варіантів?
Як би кожен з вас вчинив у такій ситуації?
Чи траплялися подібні ситуації у вашому житті? Як ви тоді вчинили?
Яких правил слід дотримуватися в процесі спілкування зі
співрозмовником?
Обговорення правил спілкування між учнями групи.
Висновок: Отже, можна виділити такі основні правила спілкування:
Будьте завжди ввічливими, привітними та доброзичливими в спілкуванні. З
повагою ставтеся до співрозмовника.
Будьте уважними до співрозмовника, до його стану і настрою, до того, що і
як він говорить, як реагує на ті чи інші слова.
Умійте слухати і не перебивати інших.
Не бійтеся вступати в контакти (усні чи письмові) з людьми, навіть не
знайомими вам, але при цьому уникайте нав'язливості.
Говоріть про те, що може бути цікавим і корисним для тих, хто вас слухає.
Не завдавайте людям прикрощів словом (не ображайте, не говоріть
неприємного не виявляйте своєї неповаги, не вживайте грубих слів тощо).
Умійте ввічливо попросити про щось і ввічливо відмовити в чомусь, не
образивши людину своєю відмовою. Намагайтеся чемно пояснити причину
прохання чи відмови.
Використовуйте в спілкуванні слова «будь-ласка», «вибачте», «не
ображайтеся», «чи не змогли б ви», «на жаль». Стежте за культурою
мовлення.
Умійте підтримати людину словом і ділом у будь-якій ситуації.
Вчитель: Отже, із усього сказаного можна зробити висновок, що спілкування
– це чи не найважливіша для людини річ. І для того, щоб воно приносило
задоволення і бажаний результат, слід виробити в собі ті якості, про які ми
сьогодні говорили, пам'ятати вислів древніх: «Заговори, щоб я тебе побачив».
Завжди пам'ятайте просту народну істину, що до людей слід ставитися так, як
хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Також у спілкуванні людей дуже
важливу роль відіграють почуття та емоції.
ІV. Узагальнення та систематизація знань
Тестування «Чи гарний ти співрозмовник?»
Зараз ми за допомогою тесту дізнаємося, наскільки цікаво іншим із вами
спілкуватися.
На всі запитання відповідати треба «так» або «ні».
Тобі подобається більше слухати, ніж розмовляти?
Ти завжди знайдеш тему для розмови?
Ти завжди уважно слухаєш?
Чи подобається тобі давати поради?
Чи покажеш ти співрозмовнику, що тобі цікава тема розмови?
Чи дратуєшся ти, коли тебе не слухають?
У тебе завжди своя думка на все?
Чи будеш ти говорити на незнайомі теми?
Чи подобається тобі бути в центрі уваги?
Чи є хоча б три галузі знань, у яких ти добре обізнаний?
Якщо в тебе відповідь «так» на 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11 питання – став 1 бал.
Полічи бали.
Інтерпретація
1-3 бали – спілкуватися з тобою не завжди приємно. Замислись над цим.
4-9 балів – ти приємний співрозмовник, але, коли не в дусі, потребуєш
особливої уваги оточуючих до себе.
9-11 балів – ти гарний співрозмовник, без тебе не можуть обійтися друзі, ти -
душа компанії.
V. Підбиття підсумків уроку.
Учні аналізують свої очікування. Якщо вони здійснилися, то наше зернятко
проросло, і ми до нього прикріплюємо листочки, а якщо ні, то не
прикріплюємо.
Вчитель: Східна мудрість радить: «Запалюйте під час кожної зустрічі, коли
тільки можете, свічку любові, радуйте і надихайте кожне серце. Дбайте про
кожну людину, як про близьку вам. Обдаровуйте чужих людей такою самою
любов’ю та добротою, як і ваших вірних друзів». Це правило спілкування
між людьми приносить взаєморозуміння і радість у серці людини.
Кожна особистість може розвиватися і самостверджуватися в процесі
спілкування. За допомогою спілкування людина налагоджує контакти з
іншими шляхом передачі їм інформації і впливу своєї особистості. Позитивне
доброзичливе спілкування є важливою складовою поведінки.
VІ. Домашнє завдання (різнорівневе)
І рівень – опрацювати матеріал підручника.
ІІ рівень – написати міні-твір на тему «Що для мене означає позитивно
спілкуватися».
ІІІ рівень – висловити своє розуміння теми позитивного спілкування в
малюнках.
VІІ. Рефлексія
Продовжіть речення: «Мені приємно спілкуватися з людиною, коли...»
Кожен учень має потиснути руку всім однокласникам, не відпускаючи руки
одного учасника, поки не візьметься за руку іншого.